barell

Lično

6. novembar 2014.

I dalje – medalje! Osvrt na Bergamo

Mnogo je to lepo kada u nečemu možete da se iznenadite samo neprijatno. Žetva medalja na vinskim takmičenjima nam je postala nešto sasvim normalno.

Kada nam košarkaši ne uđu u četvrtfinale svetskog prvenstva, onda je to totalni debakl. A kada se fudbaleri uguze među 32 zemlje, onda je to spektakularan rezultat. Naša vinska reprezentacija, na radost, više liči na košarkašku, no na fudbalsku. Pre skoro tri nedelje, u Bergamu je održano međunarodno vinsko prepucavanje na temu: kaberne sovinjon, merlo, kaberne fran i njihove kombinacije bez ponavljanja. Mi (naši vinari) smo se vratili kući sa količinom zlata u ravni nedeljnog učinka velikog Veljka Petrovića iz svoje najmilitantnije hajdučke faze. Deset komada, malo li je? U određivanju sudbine 210 pristiglih uzoraka iz raznih delova sveta (dvadeset zemalja) učestvovalo je devedeset troje sudija iz dvadeset tri zemlje. Po sudijama, zlato su zaslužili: Vinarija Aleksić iz Vranja (Kardaš & Kardaš Limited), Podrum Radovanović iz Krnjeva (Cabernet Sauvignon Reserve & Franc Caberbet Sauvignon), Vinarija Aleksandrović iz Topole (Regent & Rodoslov) i Temet iz Jagodine (Ergo crveni & Dobra godina). Temetova intrigantna novotarija, Dobra Godina, osvojila je zlato i simpatije novinarskog žirija, a Aleksandrovićev Regent ono najslađe što se na bilo kakvom festivalu može dobiti – Zlato od publike.

U što lakšem razumevanju svega što se tačno dešavalo u Bergamu, pomogao nam je nesebično gospodin Mirko Rnjak, jedan od troje naših sudija na ovom takmičenju. Sudije su esnafski sortirane na: enologe, vinare, vinske novinare, somelijere, ljubitelje vina... U okviru trodnevne smotre, samo ocenjivanje vina je obavljeno skoro pa munjevito, za jedan dan. Kod Italijana se neke stvari odvijaju baš brzo. Mirko je bio deo novinarskog žirija, a preostalo dvoje naših sudija (dr. Marina Bogićević i Nikola Biorčević) u enološkom sektoru. Dodeljene su šezdeset tri zlatne medalje od strane žirija, a to jedino odličje (ništa: srebro, bronza, pohvalnica, zahvalnica, prekornica, nemoj da bi se ponovo pojavio i slično) se dobijalo za preko 82 poena. Gran pri ove godine nije dodeljen, ali naš sagovornik kaže da je turska vinarija Corvus Sarapcilik bila najbliža trofeju, naravno uz Rodoslov.

Ovo je bilo deseto, jubilarno takmičenje u Bergamu i po masovnosti spada unutar pet najvećih ocenjivanja u Italiji. Italijanske vinarije, mahom iz Lombardije, pokupile su preko trideset medalja. Naši vinari su, uz hrvatske, na suverenom drugom mestu sa po deset zlata (Po osam od žirija i po jedno od novinara i publike). Istarska Agrolaguna se posebno proslavila sa pet regularnih medalja i jednom od strane publike. To deluje gotovo neverovatno u kvantitavinom smilu, pre svega zbog činjenice da je ovo ipak tipsko ocenjivanje (merlo, kaberne, fran). Očigledno su slali vertikale. Mirko Rnjak kaže da su naši vinari za ovo ocenjivanje saznali igrom slučaja pre nekoliko godina i od tada smo uglavnom bili zastupljeni kroz vinarije Aleksandrović i Radovanović. Ove godine se iz naše zemlje takmičilo tačno šest vinarija. Dogodine će ih verovatno biti i više, ako se sve to bude blagovremeno objavilo.

Za ideju da se naša vina masovnije i „složnije“ šalju na ocenjivanja, sinhronizovanjem informativnih („Ej, slušaj, biće...“) i operativnih (transport) delatnosti, naš sagovornik kaže da bi to bilo izuzetno korisno, pošto su nam svi oblici udruženja u stadijumu hibernacije. Po njemu je sav trud oko toga krajnje isplativ, zato što je propratni ali važan efekat takmičenja - prodor na određena tržišta. Da bi do toga i došlo, nakon incijalnog, uglavnom uspešnog upoznavanja stranaca sa našim vinima, on dodaje i činjenicu da bi valjalo malo korigovati neke cene pri pokušaju izvoza. Jednostavno, za naša vina se još uvek ne zna dovoljno, a postoji ogroman prostor za plasman. Perspektive, dakle, ima i valjalo bi je maksimalno iskoristiti. Sajam „Emozioni dal mondo: Merlot e Cabernet insieme“ u Bergamu je samo jedna od prilika koje se same pružaju. Izuzetno je važno da se prilike koriste, odnosno da se naša vina što više šalju na konkurse širom sveta. Da ne bude sve kao u legendarnom vicu sa Piroćancem, Bogom i loto tiketom... Idemo dalje!

 

Vinovnik

 

Profesor Dionisije

"Ambicije i buve rado skaču uvis."

(italijanska narodna poslovica)