barell

Događaj

26. mart 2016.

U raljama rizlinga

Na inicijativu udruženja SERSA, večerom u STEAK & WINE baru, operativno je pokrenuta kampanja „Rizling nije kriv“.

U vinskom svetu i svemu što se oko vina vrti, postoji fenomen koji je često neprimećen zbog izvornog podrazumevanja. Naime, radi se o specifičnoj terminologiji koja je za taj isti svet afirmativna, a u ostalim segmentima života stvari ne stoje baš tako. U životu, recimo, imate popularni termin „majstor“, koji se koristi i za čoveka za volanom sumnjivih manevarskih sposobnosti (omiljeni – Miško), zatim bilo kakvog zanatlije, pa sve do vrhunskih profesionalaca, poput svetski priznatih veličina u šahu. Etiketiranje je u vinu finalna faza pripreme boce za tržište, a u životu se neretko koristi u vrlo ružnom kontekstu, prilikom iskrivljenog naglašavanja nečijih osobina, sklonosti i pripadnosti. Slično je i sa „rezervom“. Rezerva je u životu neko ko dolazi sa klupe, da zameni prvu postavu, a u vinu predstavlja ono najbolje što vinarija poseduje i sa posebnom pažnjom neguje. Rezervisan = Uzdržan. Na tim temeljima, u našoj zemlji je nastradao princ belih vina – rajnski rizling. Dok se izgovara ono „z“ iz reči rizling, već u svesti zažubori kisela voda, pa prekaljeni alkoholičari vizuelizuju popularnu čašu „stolovaču“ koja postaje poprište protivprirodnog bluda vinskog „kiseliša“ i kisele... Međutim, ništa više nije isto. Rizling mora doći na svoje mesto.

Prvi korak na dugom putu promene svesti o rajnskom rizlingu, učinjen je sinoć (25. marta) u restoranu STEAK & WINE. Da bi se dokazala teza o rajnskom rizlingu kao sorti snažnog koalicionog potencijala u kontekstu slaganja sa širokim izborom hrane, odabrano je pet vrhuskih srpskih rizlinga uz pet popularnih „gangova“. Gang je omiljena, trapavo preuzeta reč u ugostiteljstvu i znači „nije porcija – nemoj da se ložiš“. E pa dok na opštem nivou ne utvrdimo valjani termin, koristićemo ubogi „gang“.

Veče je otvorio Kovačevićev Rajnski Rizling, premijerno iz 2015-te, pošto ga nema još u prodaji. „Tihi ljubimac“ ove vinarije od postanja, možda je i paradigma odnosa prema nepravedno zapostavljenoj sorti. U senci nekoliko neprikosnovenih etiketa cenjenog „tržišnog oktopoda“ iz Iriga, rajnski rizling ove vinarije živi neki svoj, aristokratski diskretan život za sebe i one koji ga vole. Da će ga voleti i oni koji nemaju informaciju o postojanju ovog vina, pokazalo je jučerašnje sjajno spajanje sa hladnom paradajz čorbom. Apsolutno najveće iznenađenje, pošto mnogi i nisu svesni da vino odlično ide i uz tečnost u tanjiru. Nijedna čorba nije dovoljno sveža, da ne bi bila „dosvežena“ mladim i potentnim belim princom.

Pate sa žalfijom i konjakom, zaštitni znak dobrodošlice STEAK & WINE-a dobija novu dimenziju u kooperaciji sa rajnskim rizlingom „dobrog čoveka iz Krnjeva“. Rizling Podruma Radovanović i (juče neprisutni, ali u planu) ovoj redakciji omiljeni Oplen Vinarije Aleksandrović, čine snažnu osovinu mogućem projektu Šumadijskog Rajnskog Rizlinga, kao potencijalnom brendu regije. Sjedinjavanje na gotovo molekulskom nivou patea i Radovanovićevog voćno – mineralnog belog aduta nikoga nije ostavilo bez pripadajućeg gesta odobravanja. Ozbiljna glazura za ozbiljno punjenje.

Kišova Misterija, više nije nikakva misterija. Ova vinarija zaslužuje posebno priznanje, zbog činjenice da rajnski rizling „gura“ ispred ostalih i Misterija im predstavlja perjanicu palete. Bezbedno, a lukavo, smislili su ime – Misterija, da bi vino nezavisno dobilo svoju šansu, bez potencijalnog balasta kojim smo i otvorili ovaj tekst. Lakoćom prekaljenog znalca, Misterija se izborila sa fantastičnim sarmicama od vinovog lišća, dokazujući da rajnski rizling ima i u tom, našem izvornom kulinarskom sektoru, ogroman prostor.

Novopečeni i međunarodno ozvaničeni „organik“ rizling Valerius, Vinarije Imperator, dobio je „na megdan“ odlične ćevape. U ovoj vinariji su se odnedavno odlučili na pokretanje „mirovne misije – ruka ruci“ rizlinga i roštilja. Razlog je jednostavan: Valerius svojim kompletom, da tako kažemo agilnih i angažovanih kiselina, deluje poprilično motivaciono na masnoću i arome dragog nam roštilja, pa zajedno prelaze u neku drugu dimenziju. Predrasuda o crvenom vinu, koje jedino (doduše i roze) prati roštilj, otišla je u paramparčad, a velika zasluga pripada baš Valeriusu.

I za kraj, nestašni i vremešni momčić Margvs Margi. Kao da potiče iz sela u kome je neko od brojnih dušmana spalio crkvu i zapise, Margvs nema godinu na sebi. Sad bez šale, u pitanju je vertikalna kupaža širokog raspona rajnskih rizlinga Vina Budimir, odnosno dobitni puzzle od raskošne patine, do začuđujuće svežine. Pošto spram sveca ide i tropar, Margvs je za plasman svojih simbiotičkih resursa dobio dimljeni batak. Odlično spremljena „napušena“ noga od živine ne bi trebalo da predstavlja radost za bilo kavo belo vino. Međutim, Margvs se izborio, doprineo i na kraju pobedio.

Na neki način, ovom inicijalnom večerom za spas, slobodu i odbranu časti rajnskog rizlinga, isti taj rizling je postavljen na mesto. To mesto je izuzetno visoko, ali na propagiranju ove sorte se mora još raditi. Mudro komponovanje sa hranom koja nam je zaista bliska i bez kontraproduktivnog „budalisanja“ sa namirnicama koje nisu ovdašnje, pokazalo je potencijal čestitog rajnskog rizlinga na gotovo svakoj trpezi. Pored poznatih namirnica, korištena su i sva agregatna stanja hrane, pa se komotno može reći da priča o rajnskom rizlingu tek počinje.

 

Profesor Dionisije

"Dok čovek traži mudrost, dotle zaslužuje naziv mudraca. Čim se uobrazi da je posrkao svu mudrost, odmah postaje budala."

Volter