barell

Događaj

29. novembar 2014.

Mataljeva uspešna odbrana titule

„Da li je bilo nešto novo?“ „Pa naravno, sve je bilo potpuno drugačije! Nije više pobednik Mataljev Kremen Kamen, nego običan Kremen. Mladen Dragojlović je malo pustio bradu...“

Novi - stari pobednik Velikog Testa Vina, u organizaciji portala vino.rs je mladi duet Nikola Mladenović Matalj – Mladen Dragojlović, ovoga puta sa bazičnim Kremenom. Respektabilni kaberne sovinjon iz jednog od najdominantnijih vinograda negotinske krajine, a samim tim i Srbije, ponovo na vrhu. Na vrh se uspeo vrlo ubedljivo (potpisnik ovih redova prisustvovao glasanju), skoro pa konsenzusom. Žiri, kredibiliteta teškog par megatona je odlučio tako i niko iole normalan tu ne može bilo šta da dovede u pitanje.

Ovogodišnji žiri, u kome su se nalazile dve osobe sa titulom MW (Master of Wine), što je nešto kao doktorat (ne ovi naši politički, prepisani – prim. aut.), pa čak i malo više od toga, predstavljao je nadgradnju prošlogodišnjeg, takođe vrlo uvaženog. U kriminalizovanim sportovima se sudije pre nadmetanja turistički provozaju u gepeku. Ove vinske sudije svetskog renomea su nakon spuštanja zavese na događaj odvedene na žurku. Zato je vino mnogo više od najvišeg, kod nas. Ljudine iz žirija su junački odradile posao u dva dana i bilo je potrebno da se na kraju razonode.

No, da se vratimo samom takmičenju. Organizator se napinjao iz petnih žila da nadomesti neke nedostatke sa prošlogodišnjeg turnira. U tome je u potpunosti uspeo, ali... Uvek to prokleto – ali! Isprepadani od nepotrebnih govorkanja iza kulisa, prebacili su fokus na laboratorijski preciznu regularnost, pa su im promakle dve važne stvari. Prva je – odziv. Upadljiv izostanak nekolicine renomiranih vinarija, kao i formalno „otaljavanje jednom flajkom“ nekih, svakako da je tužno. Greška organizatora je pre svega u tome što nije angažovano više resursa u prikupljanju takmičarskih vina. Ovako jaka sudijska ekipa bi se sa lakoćom izborila i sa tripliranim brojem etiketa. Vukovi su to! A tih etiketa ima po našim podrumima... No, hteli su to sami da odrade, potrudili se do granice svojih moći i skupili koliko su skupili.

Smisao organizovanja bilo kakve manifestacije je da ona preraste samog organizatora. To je postignuto i sada bi taj kapital valjalo dogodine eksploatisati uz učešće svih onih koji mogu da pomognu u segmentima koji škripe. Drugi minus je – nepotrebna sporost u saopštavanju rezultata. Prošle godine smo svi mi, profesionalno zainteresovani za ishod arbitraže, dobili spisak svih „omedaljenih“... Ove godine je to izostalo, pa nismo u mogućnosti da damo ozbiljniju analizu rezultata, što je šteta. Pogotovo za Vinovnik, koji je prošle godine iste noći to odradio.

No, i pored ove dve manjkavosti, zaista se mora odati priznanje za trud. Lečili i zalečili bronhitis, pa im se potkrala sitna infekcija. Biće to i bolje. Što se tiče trofeja, ove godine su cenovno „raspolućene“ crvena i bela družina, na do hiljadu i preko hiljadu dinara (VP cena). Organizator je saopštio sledeće...
Pobednici po kategorijama su:
1) Najbolje crveno vino u kategoriji preko 1.000 rsd: Kremen 2012 Matalj
2) Najbolje crveno vino u kategoriji do 1.000 rsd: Tri Morave crveno 2012 Temet
3) Najbolje belo vino u kategoriji preko 1.000 rsd: Babaroga 2013 Bjelica
4) Najbolje belo vino u kategoriji do 1.000 rsd: Chardonnay Zvonko Bogdan 2013
5) Najbolje roze vino: Varijanta 2013 Aleksandrović
6) Najbolje prirodno slatko vino: Late Harvest 2013 Aleksandrović
7) Best Buy – Vino s najboljim odnosom cene i kvaliteta: Italijanski rizling 2013 Vinum

Ono što niko nije doveo u pitanje sinoć, nakon proglašenja, a nas poprilično zbunjuje, je fakt da je po svim prodavnicama Kremen jeftiniji bar dvestotinak dinara od vina Tri Morave. Verovatno su ta dva trofeja permutovana. No, o tome će nas verovatno, naknadno obavestiti organizator. Sve ostalo se uklapa. I sjajna Bjelicina Babaroga (barikirani šardone), pa novotarija iz raskošno vaskrslog u belom sektoru, Zvonka Bogdana (šardone), Aleksandrovićev roze blokbaster (Varijanta), kao i njihov najnoviji slatkiš – kasno brani traminac. Posebnu nagradu za odnos „jare – pare“ je dobila tiha i u svojoj skromnosti moćna vinarija Vinum iz Karlovaca za svoj italijanski rizling. Potpuno zasluženo i sve čestitke!

A šampion kao šampion... Enolog Mladen Dragojlović verovatno posećuje i takmičenja na kojima nema njegovih vina, pošto sasvim logično i tada pobedi. Prsti su mu se navikli na trofeje i on kao takav, preuzima poziciju sjajnog idola mladim naraštajima. On je ovaj posao shvatio kao profi sport, pa će do četrdesete već dobijati nagrade za životno delo. Pobedničko vino Vinarije Matalj je najbolji pokazatelj da se u toj vinariji prate svetske tendencije i da je u poslednje vreme prioritet u vinu – voće kao takvo, a ne napadna garderoba od hrastovine. Bio je to ovogodišnji ključ pobede za bravu skepse na koju ovi briljantni mladi vinski poslenici (Mladen i Nikola) prečesto naleću. Stoga se izuzetno radujemo zbog ponovljenog uspeha ovog dvojca. Ali pre svega, kako smo i ranije pisali, radujemo se zato što su vrhunski svetski stručnjaci bili u prilici da sagledaju našu vinsku scenu. Našu veliku radost i naš veliki ponos!

 

Profesor Dionisije

"Kad se pravi genije pojavi, možete ga poznati po tome što se sve budale nalaze u savezu protiv njega."

Džonatan Svift